Jak pomóc dziecku stać się odpowiedzialnym człowiekiem? Jak zachęcić rodziców do wzięcia odpowiedzialności za budowanie więzi z dziećmi i przekazanie im wiary? Od kilku lat szukaliśmy skutecznego sposobu, żeby stworzyć środowisko, w którym rodzice będą mogli motywować się i zachęcać do owocnego przekazania wiary dzieciom. Stworzyliśmy cykl spotkań, które nazywamy „Wrażliwość Rodzica” czytamy na portalu www.fundamentywiary.pl

Sześć kroków do stworzenia kochającej się rodziny i dobrych relacji:

 1. Afirmacja, czyli „potwierdzenie, zgoda, uznanie”.
  Utożsamiamy się z naszymi dziećmi, innymi ludźmi i ich uczuciami, nawet jeśli, w pełni ich nie rozumiemy. Dajemy im w ten sposób poznać, że są prawdziwymi osobami, a ich uczucia są ważne.
 2. Akceptacja, czyli miłość niezależnie od tego, co się stanie.
  Przyjmujemy nasze dzieci i ludzi za to, kim są a nie za to, co robią. Dajemy im poczucie bezpieczeństwa, co powoduje większe zaufanie pomiędzy wami.
 3. Docenianie, dawanie poczucia znaczenia.
  Nasze docenianie pokazuje naszym dzieciom i ludziom, że są cenni i że ich osiągnięcia mają dla kogoś znaczenie, a to co robią też się liczy.
 4. Uczucia, czyli dawanie poczucia bycia kochanym.
  Wyrażając uczucia naszym dzieciom poprzez słowa pełne miłości i odpowiedni dotyk komunikujemy im, że są warte kochania.
 5. Dostępność, czyli dawanie poczucia ważności.
  Kiedy jednak nie jesteśmy dostępni, to tak jakbyśmy mówili im: „Tak, kocham Cię, ale inne rzeczy stale są ważniejsze od ciebie”.
 6. Odpowiedzialność, czyli egzekwowanie zasad.
  Oczekując od naszych dzieci i innych ludzi przestrzegania zasad, uczymy ich odpowiedzialności, podejmowania właściwych decyzji i dajemy poczucie bezpieczeństwa. Bez zasad są zdezorientowani i tkwią w chaosie.

ŹRÓDŁO: WRAŻLIWOŚĆ RODZICA, CZYLI JAK POMÓC DZIECKU STAĆ SIĘ ODPOWIEDZIALNYM CZŁOWIEKIEM, www.fundamentywiary.pl